siroz.gen.tr https://www.siroz.gen.tr Siroz, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, siroz.gen.tr Mon, 05 Oct 2015 00:00:00 +0000 Mon, 16 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Primer Siroz https://www.siroz.gen.tr/primer-siroz.html Wed, 28 Nov 2018 13:42:04 +0000 Primer Siroz; Bu siroz çeşidi çok nadir olarak görülen görülürse de gene olarak bayanlarda görülen siroz çeşididir. Bu hastalıkta ilk belirti safra yollarının tahrip olması ile ortaya çıkar. Uzun bir zaman sonra karaciğerin Primer Siroz; Bu siroz çeşidi çok nadir olarak görülen görülürse de gene olarak bayanlarda görülen siroz çeşididir. Bu hastalıkta ilk belirti safra yollarının tahrip olması ile ortaya çıkar. Uzun bir zaman sonra karaciğerin etrafında iltihaplanmalar görülür ve artık son evrede primer siroz adı verilen hastalığa neden olmaktadır. Bu hastalıkta herhangi bir kuluçka süresi olmadığı için çok yavaş ilerleyen ve belirgin bir belirtisi olmayan bir hastalıktır. Bu yüzden bu hastalık karaciğerde fonksiyon testleri yapılarak teşhis edilebilir. Fakat hastalık teşhisi konulana kadar bu süreçte karaciğer hasar görmeye devam etmektedir. Tedaviye başlanılmadığı sürece karaciğerin kendi salgıladığı safra sıvısı kanalları tıkayarak safranın ve safra ile atılan maddelerin ince bağırsağa geçişi olmaz. Bu bütün birikintiler karaciğerde kalarak karaciğere zarar verir ve primer siroz hastalı ortaya çıkar.

Primer Siroz Hastalığının Belirtileri; 

İnatçı olan şiddetli kaşıntı, çabuk yorulma ,halsizlik başlıca görülen belirtilerdir. Bunun yanı sıra ince bağırsağa safra sıvısının akımın az olması ile yağ ve yağda eriyen vitaminlerin emiliminin çok yavaş olması, yağlı ishal, yağda eriyen vitamin eksikliğinin görülmesidir. A vitamin eksikliği nedeni ile hasta kişi görme sorunları yaşayabilir. K vitamini eksikliğine bağlı olarak ise kanın pıhtılaşma mekanizması etkileneceği için ciltte morarma, diş etlerinde ve burunda kanama görülür.

Primer Siroz ve Tedavisi;

Bu hastalığın tedavisi için çok belirgin bir tedavi yöntemi henüz bulunmamıştır. Son zamanlarda yeni yeni çalışması olan ömür boyu her gün kullanılması gereken bir ilaç ile tedavisi uygulanması gerektiği ifade ediliyor. Hastalığa neden olan UDC asit yapısının kullanımı karaciğerin dokularının onarımı ve tedavisini sağladığı görülmüştür. Bu ilacın hastalığı önemli ölçüde ilerlemesini engellediği belirtilmiştir. Fakat tamamen karaciğeri siroza çevirdi ise tek çözüm karaciğer naklinin gerçekleşmesidir. Ayrıca bu hastalığa sahip kişilerde kemik erimesi riskine karşı düzenli aralıklarla kontrol olmalıdır. duruma göre vitamin ilaçları ile takviye edilmelidir.
]]>
Kriptojenik Siroz https://www.siroz.gen.tr/kriptojenik-siroz.html Wed, 28 Nov 2018 20:51:25 +0000 Kriptojenik Siroz: Kriptojenik Siroz hastalığı Sarılık sonrası ortaya çıkan siroz olarak bilinir. Sarılık virüsünün sebep olduğu ya da bilinmeyen bir nedenden dolayı ortaya çıktığı kriptojenik siroz, kronik ka Kriptojenik Siroz: Kriptojenik Siroz hastalığı Sarılık sonrası ortaya çıkan siroz olarak bilinir. Sarılık virüsünün sebep olduğu ya da bilinmeyen bir nedenden dolayı ortaya çıktığı kriptojenik siroz, kronik karaciğer hastalığının son evresidir. Bu hastalığı yapan sebebi belli olmayan nedenlerin çoğunun bir virüse bağlı olma ihtimalidir.

Kriptojenik Sirozunun Seyri: 

Kriptojenik siroz veya diğer adıyla, nedeni bilinmeyen kriptojenik siroz hastalığı, Türkiye deki karaciğer siroz hastalarının %60 civarıdır. Bu hastalığı olan insanların çoğunun, bu hastalığa nasıl ve hangi nedenden dolayı yakalandıkları bilinememektedir. Ayrıca bu hastalar üzerinde yapılan araştırma ya da testlere rağmen çoğunlukla hastalığı oluşturan neden bulunamadığı için, net bir müdahale de yapılamamakta, yapılan müdahalelerin ise çoğu kez hastaya faydası olmamaktadır.

Kriptojenik sirozu, hasta için oldukça kötü bir hastalıktır. Zira bu hastalığın sebebi tam olarak bilindiği zaman çok güzel ve kolay olarak tedavi yöntemleri uygulanmakta iken, nedeni tespit edilmediğinde ise, hastalık sürekli bir şekilde tekrarlamaktadır. Kriptojenik siroz hastalığı normal siroz hastalıklarıyla beraber hemen hemen aynı sorunları ortaya çıkarmaktadır. Bu problemler çoğu zaman kişide büyük rahatsızlıklarla beraber, karaciğerin işlevini yapmamasına kadar gitmektedir. 

Kriptojenik Sirozunun Belirtisi: 

Kriptojenik siroz hastalığını gösteren bazı belirtileri vardır. Nedeni bilinmeyen kriptojenik siroz hastalığının ilerlemesi ve müdahale edilmemesi halinde, hastada yavaş yavaş belirtilerini gösterir ve çok büyük sorunlar oluşturur. Hastalığın en belirgin etkisi ile kişinin karın kısmında normal olmayan aşırı şişlikler oluşarak, kişiyi sokağa dahi çıkamaz hale getirir. Bu şişlik yavaş yavaş diğer organları da etkiler.

Kriptojenik Sirozunun Teşhis ve Tedavisi: 

Hastalığın teşhisi, yapılan kan testleri ve çekilen MR yöntemleriyle tam olarak belirlenebilmektedir. Ancak bu hastalığın kriptojenik siroz teşhisi yine doktorunuzun yaptığı testler ile tespit edilir. Bu tür karaciğer hastalıklarına karşı birçok usuller geliştirildi. Ancak bulunan bu usuller çoğu zaman hastalarda, bu hastalığı oluşturan sebep bilinmediğinden tam olarak uygulanmaz. Bundan dolayı, hastalar bu hastalık için daha çok bitkisel tedavilerde şifa aramaktadırlar.

]]>
Hepatit C Siroz https://www.siroz.gen.tr/hepatit-c-siroz.html Thu, 29 Nov 2018 08:06:21 +0000 Hepatit C Siroz; Bu hastalığa neden olan bir virüstür. Bu virüs RNA virüsü olarak bilinen HCV virüsüdür. En küçük virüsler arasında yer alır. Karaciğerde siroz ve kanser hastalığına neden olmaktadır. Ülkemizde oldukça y Hepatit C Siroz; Bu hastalığa neden olan bir virüstür. Bu virüs RNA virüsü olarak bilinen HCV virüsüdür. En küçük virüsler arasında yer alır. Karaciğerde siroz ve kanser hastalığına neden olmaktadır. Ülkemizde oldukça yaygın bir hastalık olmaya başlamıştır. Daha öncelerden tedavisi olmayan bu hastalığın artık son zamanlar da aşı ile tedavisi vardır ve bu tedavi kesin çözümdür. Hepatit C virüsü genellikle kan yolu veya cinsel yolla kişiye bulaşır. Bazen eğer hastanelerde ameliyat sırasında kullanılan steril olmayan aletlerden de bulaşabilir. Bu hastalığın hem akut he de kronik olan cinsi bulunmaktadır. Akut olan kısmı en fazla 6 ay süren geçici hastalık iken, kronik hepatit C ise kişide ağır hasarlara neden olan siroz ve kansere kadar götüren çeşididir. Hepatit C sirozun artışı yaş ilerledikçe yakalanma riski daha fazladır. Erkek hastalarda bayanlara göre daha hızlı yayılır. Alkol tüketimi kullananlarda yayılımı fazladır. 

Hepatit C Siroz Hastalığı ve Belirtileri;
 • Aşırı halsizlik ve kas ağrıları
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Karın ağrısı çok sık şekilde
 • Mide bulantısı
 • İdrarda koyu renge sahip olma
 • Aşırı kilo kaybı
 • Yağlı olan yiyeceklerden tiksinme ve yiyememe
 • Eklem ağrıları
 • Ciltte sarılık görülmesi
Hepatit C ye bağlı siroz oluşumunda; yemek borusunda varis oluşumu, varis kanaması, karın bölgesinde su toplanması, dalak büyümesi ve şuur kaybı en büyük belirtileri olarak bilinmelidir.

Hepatit C Siroz Tedavisi; Daha önceki yıllarda tedavisi olmadığı için bu hastalığa yakalananların siroz ve kanser nedeni ile ölümü gerçekleşmekteydi. Artık tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hastaya her hafta deri altından uygulanan aşı yöntemi ile vücuduna interferon salgılanarak hepatit C virüsüne karşı savunma mekanizması oluşturur. Evet tedavi zor bir süreçtir. Hasta olan kişi ciddi bunalımlara girerek psikolojik travma yaşayabilir. Bunlardan kurtulmanın en önemli unsuru moral ve destektir.
]]>
Karaciğer Fibroz Ve Sirozu https://www.siroz.gen.tr/karaciger-fibroz-ve-sirozu.html Thu, 29 Nov 2018 22:19:29 +0000 Karaciğerde fibroz ve sirozu; karaciğer vücut için çok önemli bir organ olup, karaciğerinde oluşabilecek hastalık, fizyolojik bozukluk gibi bir durumda tüm vücut sistemik olarak etkilenmektedir. Karaciğerde kronik bir hastal Karaciğerde fibroz ve sirozu; karaciğer vücut için çok önemli bir organ olup, karaciğerinde oluşabilecek hastalık, fizyolojik bozukluk gibi bir durumda tüm vücut sistemik olarak etkilenmektedir. Karaciğerde kronik bir hastalık da son evrelere gelindiğinde, karaciğer dokusunda oluşan yaraların, nedbe dokusu oluşarak kapanmaktadır ve bu olaya da fibroz denilmektedir. Dokuda oluşan nedbeleşme ise çok büyük yaygın şekilde ise bu da siroza denilen olaya dönüşmektedir. Karaciğerde oluşan fibrotik doku ve siroz oluşumu, karaciğer dokusu hücrelerini çok hızlı bir şekilde tahribat etmektedir. Sonuç itibari ile de organın kanlanması bozulmaktadır ve organın besin, hormon, zehirli maddeleri elemine etme gibi bir takım fonksiyonel işleri yerine getiremez. Karaciğer tarafından üretilen, kanın pıhtılaşmasını sağlayan albümin isimli kan hücreleri de üretiminde aksamalar meydana gelir ve kanamaların durmaması meydana gelir. Kanın sıvı kısmının damar yatağından tutulumu bozulur ve deri altı sıvı birikimi başlar.

Karaciğerde fibroz ve sirozu oluşum nedenleri;
 • Aşırı alkol kullanımı
 • Viral hepatit hastalığı 
 • Safra yollarının iltihabı ve tıkanıklığı
 • Wilson hastalığı
 • Kistik fibroz
 • Hemokromatoz
 • Konjenital karaciğer hastalıkları
 • Uzun süre kalp yetersizliği
 • İlaç ve zehir toksinleri 
 • Alfa-1 antitirpsin eksikliği
Karaciğerde fibroz ve sirozu oluşum nedeni sıklıkla aşırı alkol tüketimine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Alkol içeriği kimyasal maddeler, karaciğer dokusundaki hücreler kalıcı tahribatlar vermektedir. Aşırı alkol tüketimi sonucu nedbeleşme meydana gelmektedir. Aşırı alkol tüketimin yanı sıra zehirli toksinler, ilaç kullanımı, bazı enfeksiyonlar, sarılık hastalığı, kalp yetersizliği durumlarda karaciğer fibröz ve siroz oluşumuna neden olan sebepler arasındadır. 

Karaciğerde fibroz ve sirozu belirtileri;
 • Halsizlik ve uyuşukluk hali
 • Çabuk yorulma
 • İştahsızlık, bulantı
 • Cinsel istek azalması
 • Erkeklerde göğüs de büyüme
 • Adet düzensizliği
 • Alerjiler, kaşıntı
 • Karın boşluğunda su birikmesi
 • Bacaklarda ve kollarda ödem oluşumu
 • Uyku bozuklukları
 • Sinirlilik ve unutkanlıklar
 • Burun ve diş eti kanamaları
 • Kanamaların zor ve geç durması
 • Konuşma güçlükleri
]]>
Alkole Bağlı Siroz https://www.siroz.gen.tr/alkole-bagli-siroz.html Thu, 29 Nov 2018 23:36:32 +0000 Alkole Bağlı Siroz, Alkol içenlerin yüzde 15 inde bu hastalık meydana gelmektedir. Bazı alkolik hastalarda hepatit çok hızlı yayılarak siroz hastalığı çok çabuk meydana gelebilir. Bu yüzden hasta olan kişi ne olduğunu anlama Alkole Bağlı Siroz, Alkol içenlerin yüzde 15 inde bu hastalık meydana gelmektedir. Bazı alkolik hastalarda hepatit çok hızlı yayılarak siroz hastalığı çok çabuk meydana gelebilir. Bu yüzden hasta olan kişi ne olduğunu anlamadan çok kısa bir sürede bu hastalığın pençesine yakalanmış olur hatta bazen çok geç bile kalınmış olabilir. Yani sinsi bir şekilde bu hastalık karaciğeri kaplamıştır. Bu hastalığın teşhisi konulan kişileri alkole veda etmesi onun yaşam süresini uzatabilir. Alkole bağlı siroz hastalarında aşırı iştahsızlık, sabah kalktığın da mide bulantısı ve geğirti, ishal, ateş, karın ağrısı, erkek hastalarda meme kısımlarında büyüme, kısırlık, hafıza ve konsantrasyon düşüklüğü, uykusuzluk ve huzursuzluk en başlıca görülen belirtilerdir. Alkole bağlı siroz hastalarının diğer siroz hastalarına göre daha avantajı vardır. Bunun sebebi alkol içen kişinin alkolü bırakması ile aynı orantıda ilerleyen hastalıktır. Bu yüzden bu hastaların alkolü bırakması lazımdır.

Alkole Bağlı Siroz ve Tedavisi

Bu hastalığın teşhisi konulur konulmaz kişiye alkolü bırakması söylenir. Hastalık hangi düzeyde olursa olsun hasta kişinin ömrünü uzun kılmasına neden olacaktır. Hastaların beslenmesi ve spor yapması da gerekir. Çok ileri boyutta olmadığı sürece ilaç ile tedaviye gerek duyulmaz. Çok keskin belirtileri olan hastaların hastanede tüm tetkikleri yapılarak yatışa alınması ve bu süreçte hasta olan kişinin beslenmesine, diyet programı yapılarak bu programda da daha fazla protein ve vitamin içerikli besinlerin tüketilmesine önem verilmelidir. Ağızdan beslenmeyi sevmezler bu yüzden damar yolu ile besin solüsyonu ile beslenebilir. Vücut direnci için beslenme şarttır. Ayrıca bu hastalarda kortizol tedavisi de uygulanabilir.
]]>
Alkolik Siroz https://www.siroz.gen.tr/alkolik-siroz.html Fri, 30 Nov 2018 18:01:11 +0000 Alkolik siroz, vücut için oldukça zararlı olan alkolün tüketilmesi ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Karaciğerde meydana gelen bu rahatsızlık çok ciddi durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Karaciğerin vücutta Alkolik siroz, vücut için oldukça zararlı olan alkolün tüketilmesi ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Karaciğerde meydana gelen bu rahatsızlık çok ciddi durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Karaciğerin vücutta önemli işlevleri vardır. Vücudun kimya fabrikası olan bu organ kan şekerinin düzenlenmesine, şeker, yağ ve proteinlerin dönüştürülmesi gibi bir çok görevi üstlenmektedir. Karaciğerde meydana gelebilecek siroz hastalığının en temel nedeni alkoldür. Alkolün sık sık tüketilmesi sonucunda karaciğerin yapısında bozukluklar meydana gelebilmektedir. Hücrelerin yapısının bozulmasına neden olan siroz hastalığı karaciğerin küçülmesine ve hastalığın ilerlemesi ile birlikte karaciğerin görevini yapamamasına neden olabilmektedir. 

Alkolik sirozun nedenleri nelerdir
 • Alkolik siroz oluşumuna neden olan unsur alkol tüketiminin sıklıkla yapılmasıdır. 
 • Alkol nedeni ile vücutta meydana gelen sirozun tedavisi bulunmamaktadır. 
 • Bu tür durumlarda alkolün tüketiminin tamamen bırakılması gerekmektedir. Günlük olarak altmış gramdan fazla tüketilen alkol karaciğerde bu tür rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Siroz hastalığının bir diğer nedeni ise hepatit virüsleridir. Hepatit B, hepatit C ve hepatit D hastalıklarının neden olduğu siroz hastalığı karaciğerde iltihaplanmaların oluşmasına neden olabilmektedir. 
Alkolik siroz hastalığı oldukça ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Hastalığın ilerlemesi karaciğerin tamamen görevinin yapamamasına ve hayati tehlikelerin oluşmasına neden olmaktadır. Görevini yapamayan veya iflas eden karaciğere yapılacak tek uygulamak karaciğer naklidir. Siroz hastalıklarının meydana gelmesi ile birlikte vücutta bir takım belirtiler oluşmaktadır. Bu belirtilerin en başına yorgunluk ve çabuk yorulma gibi unsurlar gelmektedir. Bunun yanı sıra iştahsızlık ve ani kilo kaybı da siroz hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır. Hastalık bazı durumlarda kendini bulantı, aşırı gaz birikimi ve kaşıntı olarak belli edebilmektedir. Hastalık ilerledikçe vücutta daha ciddi belirtiler meydana gelebilmektedir. İlerlemiş olan alkolik siroz hastalığı ile birlikte ciddi kilo kayıpları meydana gelebilmektedir. Ayrıca hastalığı ilerlemesi iç kanama gibi durumların oluşmasına neden olabilmektedir.
]]>
İlerlemiş Siroz Hastalığı https://www.siroz.gen.tr/ilerlemis-siroz-hastaligi.html Sat, 01 Dec 2018 06:36:59 +0000 İlerlemiş siroz hastalığı; karaciğerde meydana gelen doku hücrelerinin tahribatı sonucu yara oluşumu ile sonuçlanan siroz hastalığında karaciğer fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelmektedir. Karaciğer siroz hastalığ İlerlemiş siroz hastalığı; karaciğerde meydana gelen doku hücrelerinin tahribatı sonucu yara oluşumu ile sonuçlanan siroz hastalığında karaciğer fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelmektedir. Karaciğer siroz hastalığı genellikle aşırı alkol tüketimi sonucu ortaya çıkan bir karaciğer hastalığı olmasının yanı sıra aşırı antibiyotik gibi ilaçların kullanımı, zehirli toksinler, wilson gibi hastalıklar, hepatitler, enfeksiyonlarda karaciğer sirozuna neden olmaktadır. İlerlemiş siroz olgularında ise durum ciddiyeti olan, gerekli tedavi geç başlanmış ve cevap alınamamıştır. İlerlemiş siroz olguları siroz hastalığı teşhisinde gecikmeler, tedavi süreci uzaması, alkol kullanımına devam edilmesi gibi durumlarda oluşmaktadır. İlerlemiş siroz hastalığında karaciğer dokusu hücrelerin çok geniş alanında tahribat söz konusudur. Karaciğer eskisi gibi görev yapamaz, fonksiyonel işlevlerini yerine getiremez hale gelmiştir. İlerlemiş siroz olgusu şekillendikten sonrada vücut hızlı bir şekilde canlılık faaliyetlerini kaybetmektedir. 

İlerlemiş siroz hastalığı belirtileri
 • Aşırı halsizlik ve yorgunluk gözlenmektedir. 
 • Yemek yeme isteksizliği ve aşırı kilo kaybı başlamaktadır.
 • Sürekli uyuklama hali vardır.
 • Konuşma bozuklukları görülür.
 • Karın boşluğu bölgesinde sıvı birikimi görülür.
 • Mukozalarda, diş ve burunda kanamalar şekillenir. 
 • Bacaklarda ödem şekillenmektedir. 
 • Unutkanlık, tanıyamama gibi bir takım zihinsel aktivite de kaybı şekillenmektedir. 
İlerlemiş siroz hastalığı tedavisi 

İlerlemiş siroz hastalığı tedavisinde medikal olarak yapılacak pek bir şey yoktur. Medikal olarak ilaç tedavisi uygulanması sadece ağrıların dindirilmesi, ödemin azaltılması gibi durumlar için yapılır. İlerlemiş siroz hastalığı tedavisinde, organ nakli yapılması şarttır. Aksi taktirde hastanın hayati tehlikesi vardır. Hasta komaya girme olasılığı yüksektir. Bunun yanında şiddetli ağrılar, karın boşluğunda aşırı sıvı birikimine bağlı karın şişkinliği, nefes almada güçlükler, kalp yetersizliği, ayaklarda oluşan ödem şişkinliklerden dolayı yürüyememe gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Nakil yapılan hastaların ise yaklaşık bir yıl boyunca diyetine dikkat etmeli, temiz bir odada dışarı ile fazla ilişiği olmayan bir ortamda istirahat etmelidir. Kesinlikle alkol tüketiminden de uzak durmalıdır.  
]]>
Siroz 3 Evre https://www.siroz.gen.tr/siroz-3-evre.html Sat, 01 Dec 2018 15:21:11 +0000 Siroz 3 evre, Karaciğer sirozu, viral ve parazit enfeksiyonları başta olmak üzere, kronik alkolizm, frengi hastalığı,metabolizma bozuklukları, genetik faktörler, immunolojik bozukluklar, kalp yetmezliği, safra yollarında tıka Siroz 3 evre, Karaciğer sirozu, viral ve parazit enfeksiyonları başta olmak üzere, kronik alkolizm, frengi hastalığı,metabolizma bozuklukları, genetik faktörler, immunolojik bozukluklar, kalp yetmezliği, safra yollarında tıkanıklık, kimyasal ajanlar ve sebebi bilinmeyen bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkar.

Siroz 3 evre oluşumu

Sessiz Devre: Bu devrede hasta yorgun, halsiz ve iştahsızdır. Sindirim bozukluğu, yemeklerden sonra şişkinlik, ağırlık basması gibi şikayetleri olur. Burun ve diş eti kanamaları olur. Alkolik hastalarda sabah kusmaları başlar ve alkole tahammülsüzlük söz konusu olur. Kadın hastalarda adet düzensizlikleri görülür. Karaciğerde nekroz, fibroz ve büyüme olur. Ancak biyopsi yapılarak siroz tanısı konulabilir.

Kompanse Devre: A vitamini alımı ve depolanmasında yetersizlik nedeniyle hasta da gece körlüğü oluşur. Karaciğer ve dalak büyüktür. Erkekler de kasık ve koltuk altı tüylerinde azalma görülür. Cinsel isteksizlik ve seksüel yetersizlik söz konusu olur. Alkolik sirozlar da elin son iki parmağı içe kıvrılır.

Dekompanse Devre: Bu devrede hasta da kilo kaybı, hazımsızlık, halsizlik, renginde sararma, yüzünde solma, uyku bozuklukları, şuur bulanıklığı, karakter değişimi, kol ve bacaklarında çürükler yanında karaciğer atrofisi oluşur ve dalak büyümeye karaciğer küçülmeye başlar. Karaciğer, kanın pıhtılaşması işlevini sağlayan faktörleri yerine getiremediği için, yemek borusu ve midede oluşan varisler nedeniyle ani kanamalar olur. Hasta da ağızdan, makattan ve de her ikisinden birden kan boşaldığı görülür. Dışkının rengi siyah olur. Siroz ilerlemiş durumda ise, hastanın nefesinde çiğ karaciğer ve ıslak toprak kokusu olduğu fark edilir. Koma sonucu ölümler olabilir. Kanamaları engellemek için karaciğer içine basıncı azaltmaya yönelik metal stent konulması ve karında toplanan asidin haftada bir kez boşaltılması gibi tedaviler uygulanır.
]]>
Kardiyak Siroz https://www.siroz.gen.tr/kardiyak-siroz.html Sun, 02 Dec 2018 14:08:32 +0000 Kardiyak Siroz, Kronik kalp yetmezliği sonucu ortaya çıkan bir  karaciğer hastalığıdır. Bir başka deyişle açıklayacak olursak; Kardiyak siroz: sağ kalpte meydana gelen hastalıklar sonucunda ortaya çıkan, nadir rastlanan bir s Kardiyak Siroz, Kronik kalp yetmezliği sonucu ortaya çıkan bir  karaciğer hastalığıdır. Bir başka deyişle açıklayacak olursak; Kardiyak siroz: sağ kalpte meydana gelen hastalıklar sonucunda ortaya çıkan, nadir rastlanan bir siroz hastalığıdır. Bu hastalığa sahip olan hastalarda, karaciğerde meydana gelen kan akışındaki kesilme sonucu karaciğer oldukça zarar görür. Ve karaciğerde fibröz birikimler dediğimiz oluşumlar ortaya çıkar. Kardiyak siroz hastalığına her ne kadar siroz dense de, bu hastalık siroz hastalığının tanılarını tamamen karşılamaz. Kardiyak siroz hastalığının alkol bağımlılığı sonucu ortaya çıkmadığının bilinmesi gerekir.

Kalp yetmezliği yaşayan tüm hastaların kardiyovasküler sistemi istem dışı olarak bozulmaktadır. Buna bağlı olarak; karaciğerde bulunan kan damarlarda oluşturduğu basınç artışı ile tıkanıklığa yol açar. Oluşan bu durum karaciğer hücrelerine harabiyete neden olup, karaciğer dokusu üzerinde benekli bir görünüm meydana getirir. Daha sonra karaciğer hücrelerinde ölüm gözlenir. Fibroz tortullar oluşmaya başlar ve hastada kardiyak siroz gelişir. 

Kardiyak Siroz Hastalığının Belirti Ve Bulguları Nelerdir
 • Kardiyak siroz hastalığının başlangıcında hastada yakınmalar oldukça azdır.
 • Karaciğerde büyüme
 • Çabuk yorulma,
 • İştahsızlık, yemeden kesilme
 • Bulantı, kusma
 • Sindirim sisteminde oluşan bozukluklar
 • Bağırsaklarda oluşan bozukluklar
 • Kabızlık
 • Midede ağırlık
 • Aşırı gaz oluşumu
 • Ayaklarda ödem oluşumu
 • Hafif ateş 
Kardiyak Siroz Hastalığının Tedavisi:

Kardiyak siroz hastalığı oldukça ağır bir hastalık olduğundan dolayı Kardiyak siroz hastalarında tedavideki ilk amaç; kalp hastalığının tedavi edilmesidir. Siroz hastalığına ait belirtiler ayrıca tedavi edilir.  Tedavideki asıl amaç; karaciğerde meydana gelen fibrozis adı verilen bağ dokusunun oluşumunu engellemektir. Kardiyak siroz hastalığı eskiden tedavi edilemeyen ve tedavisi olmayan hastalıklar arasındaydı. Lakin günümüzde ise çeşitli  tedavi yöntemleri ile gerileyen, zamanla iyileşen bir hastalık konumunu almıştır.
]]>
Dekompanse Karaciğer Sirozu https://www.siroz.gen.tr/dekompanse-karaciger-sirozu.html Sun, 02 Dec 2018 15:29:31 +0000 Dekompanse Karaciğer Sirozu, Siroz hastalığı yaşamı olumsuz etkileyen ve hastalığın düzelme şansının çok düşük olduğu düşünülen hastalıktır. Dekompanse karaciğer hastalığı, aş Dekompanse Karaciğer Sirozu, Siroz hastalığı yaşamı olumsuz etkileyen ve hastalığın düzelme şansının çok düşük olduğu düşünülen hastalıktır. Dekompanse karaciğer hastalığı, aşırı alkol tüketimi, aşırı sigara tüketimi, hepatit enfeksiyonu ve vücutta demir birikimi gibi toksit maddelerden dolayı karaciğerin olumsuz etkilenmesi, hasar görmesiyle ortaya çıkmaktadır. Dekompanse karaciğer sirozu, erken teşhis konmadığında hastalığın gelişmesini engellemek oldukça zordur. Siroz hastalığının teşhisi hastalık belli bir konuma gelmeden anlaşılması güç olmaktadır bu nedenle hastalık ilerlediğinde teşhis konması hastalığın düzelme şansını azaltmaktadır. Siroz hastalığı üç aşamada incelenmektedir. Bunlar; mikroskobik karaciğer siroz hastalığı, konpanse karaciğer siroz hastalığı, dekompanse karaciğer sirozu hastalığı olarak isimlendirilir.

Dekompanse Karaciğer Siroz Hastalığı Nasıl Gelişir

Hastalığın dekompanse aşamasına gelmesi rahatsızlığın artık karaciğerin yapması gereken görevleri yapamaz duruma gelmesi durumudur. Kara ciğerin iflas ettiği, iyice tahrip olduğu anlamına gelmektedir. Karaciğerde bulunan zehirli yabancı maddeleri dışarı atmakta zorlanan zayıflamış kara ciğer konumuna gelmiş olması hastalığın ilerlemiş halidir. Karaciğere bağırsaklardan gelen kanın geçişini artık yapamaz ve işlevini sürdüremez konumdadır. Hastalığın dekompanse konumuna gelmesi hastanın yaşaması için çok düşük umut vaat etmektedir. 

Dekompanse Karaciğer Siroz Hastalığı Belirtileri Nelerdir

Kişi oldukça güçsüzlük ve hissedilir derecede halsizlik yaşaması, hastanın mide bulantısına dayalı kusmalar görülmesi, hastanın gözlerinde ve cildinde görülen sarılık, siroz hastası olan kişinin bacaklarda ve kollar bölgesinde çürümelerin oluşması, karın bölgesinde sıvı birikmesi ve karın bölgesinin şişmesi, hastada konuşma ve düşünce sorunları ,şuur kaybı veya gel git ler yaşaması ve hastanın gelebileceği son hali olan koma hali dekompanse karaciğer sirozu hastalığı yaşadığının belirtileri olarak gösterilmektedir.  

]]>
Siroz Bulaşıcımıdır https://www.siroz.gen.tr/siroz-bulasicimidir.html Mon, 03 Dec 2018 12:24:24 +0000 Siroz bulaşıcı mıdır, siroz karaciğerin hücrelerindeki hasarın devam artmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Çeşitli nedenlerden kaynaklansa da, en fazla alkol tüketimi ve hepatit hastalıkları sonucunda geli Siroz bulaşıcı mıdır, siroz karaciğerin hücrelerindeki hasarın devam artmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Çeşitli nedenlerden kaynaklansa da, en fazla alkol tüketimi ve hepatit hastalıkları sonucunda gelişir. Siroz hastalığı bulaşıcı olmasa da, eğer hepatit hastalığı sonucunda geliştiyse, hepatit bulaşıcıdır. Yapılacak karaciğer biyopsisi sayesinde siroz teşhisi yapılabilir.

Tedavi edilmeyen siroz, hastanın ölümüne neden olabilir. Ancak alkol tüketiminden kaynaklanan siroz hastalığının kesin tedavisi bulunmamaktadır. Sadece hastanın yaşam koşulları iyileştirilebilir ve karaciğer hasarı durdurulabilir. Siroz genellikle sarılık, karında şişme, ağızdan kan gelmesi, abdest sırasında kanama, iştahsızlık, kilo kaybı, göğüste sıvı birikimi ve nefes darlığı, koma gibi belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır. Hastalarda genel bir bitkinlik, halsizlik görülür.

Siroz giderek karaciğer yetmezliğine ve karaciğer kanserine dönüşebilir. Uygulanacak en iyi tedavi yöntemi karaciğer nakli yapılmasıdır. Karaciğerde geri dönüşümsüz hasara neden olan siroz, eğer erken dönemde belirlenerek tedavi edilirse, hastalar uzun yıllar aktif yaşamlarına devam edebilir. Ancak ilerleyen aşamalarda tek çare karaciğer naklidir.

Siroz Bulaşıcımıdır

Siroz hastalığının bulaşıcı etkisi yoktur. Aksine hastanın kendisine olumsuz etkileri olur. Bu yüzden erken aşamada belirtiler dikkate alınarak teşhis edildiğinde, gecikilmeden tedaviye başlanmalıdır. Hastalar siroz hastalığına neden olan etken belirlendiğinde buna uygun bir yaşam tarzı kurmalıdır. Özellikle alkolden kaynaklanan siroz hastalığında, alkolden uzak durulmalıdır. Aynı şekilde her türlü sirozda alkol kullanılmamalıdır. Aşırı aktivitelere dikkat edilmeli, sürekli yatak istirahati yapmaktan kaçınılmalı, aktiviteler normal düzeyde sürdürülmelidir. Karaciğerdeki hasar dikkate alınarak gerekli olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Kanama riski oluşturacak sporların yapılmaması gerekir. En önemlisi hastalar kendi kendilerini tedavi etmekten kaçınmalı, bilinçsizce bitkisel ilaçları kullanmamalıdır.

]]>
Siroz https://www.siroz.gen.tr/siroz.html Tue, 04 Dec 2018 11:29:37 +0000 Siroz, karaciğer fonksiyonlarının kaybedilmesine neden olan ve normalde karaciğerde bulunmakta olan lobül işlevsel birimlerinin sertleşmesi ve nebdeleşmesi ile yerini geri dönüşü olmayan fibrozis dokusuna bırakan patolojik bir dur Siroz, karaciğer fonksiyonlarının kaybedilmesine neden olan ve normalde karaciğerde bulunmakta olan lobül işlevsel birimlerinin sertleşmesi ve nebdeleşmesi ile yerini geri dönüşü olmayan fibrozis dokusuna bırakan patolojik bir durumdur. Ancak bu durum neredeyse her zaman kronik karaciğer iltihabı olarak açıklanmaktadır. Türkiye'de en çok viral hepatit fonksiyonları ve alkol kullanımı sebebi ile ortaya çıkmaktadır.

Siroz Belirtileri
 • Karaciğerin çevresinde kaşıntı olur. Kaşıntıyla beraber kişide 30 dakikadan uzun ve normal dışı olan ağrılar görülür.
 • Devamlı olarak ya da 5 dakika aralıklarla mide bulantısı sorunu yaşanır.
 • Aşırı şişkinlik hissi ve nefes darlığı sorunu yaşanır.
 • Karaciğer içerisinde batma hissi oluşur.
 • Kişide aşırı terleme ve bayılma krizleri ortaya çıkar.
 • Kişi sürekli uyumayı ister.
 • Karaciğer yavaş ya da normal dışı bir şekilde çalışır.
 • Tuvalette kanlı dışkı ile beraber deri parçaları geldiği görülür.
 • Karaciğer eğrileşebilir ya da omurgaya batabilir.
 • Omurilikte bulunan kemikler aşırı şekilde büzüşebilir.
 • Sindirim güçlüğü ya da karaciğerde iç tıkanıklığı sorunu oluşabilir.
 • Karın bölgesinde anormal bir şişme görülür.
 • Kişide aşırı idrar sorunu görülür.
 • Karında su birikir.
 • Burun kanaması sık görülebilir.
 • Kişide aşırı gaz birikimi sorunu oluşabilir.
Siroz
Siroz Tedavisi

Alkole bağlı olarak gelişen sirozun tedavisi bulunmaz. ancak hastalığın erken tanısının konulması sonucunda alınan bazı önlemler sayesinde hastalığın şiddetinin azaltılması ve bazı belirtilerin hafifletilerek hastanın rahatlatılması mümkün olabilmektedir. Hepatit sonucunda oluşan Siroz vakalarında ise interferon tedavisi ile virüslerin çoğalması engellenebilmektedir. Bunların yanı sıra tedavi sırasında hastanın dikkat etmesi gereken hususları da şu şekilde sıralayabiliriz:
 • İlk olarak kişinin kesinlikle alkolden uzak durması gerekir. 
 • Vücutta eksikliğin giderilmesi amacıyla vitamin alımı gerekebilmektedir.
 • Bu hastaların tansiyonu yüksek olur ve bunun kontrol altına alınabilmesi için tansiyon ilaçlarının kullanılması gerekir.
 • Karında biriken suyun azaltılabilmesi için idrar söktürücü ilaçlarla durum kontrol altına alınmaya çalışılır.
 • Doktorun önermediği hiçbir ilacın kullanılmaması gerekir.
 • Aşırı yağlı yemekler tüketmekten kaçınılmalıdır.
Siroza Karşı Ne Gibi Önlemler Alınabilir
 • Alkolden uzak durulmalıdır.
 • Hepatit hastalığına yakalanılmaması için aşı yaptırılması gerekir.
 • Bazı karaciğer rahatsızlıkları karaciğer iltihabı dediğimiz siroza neden olabildiğinden mutlaka bu rahatsızlıkların tedavi ettirilmesi gerekir.
 • Kişi beslenmeye dikkat etmeli, yağlı ve hayvansal kaynaklı besinlerden muhakkak uzak durmalıdır.
 • Erken teşhis bu rahatsızlık için çok önemli olduğundan kontrol amaçlı olarak düzenli bir şekilde muayene yaptırılması gerekir.
]]>
Siroz Nedenleri https://www.siroz.gen.tr/siroz-nedenleri.html Tue, 04 Dec 2018 20:27:30 +0000 Sirozun nedenleri söz konusu olduğunda batı ülkelerinde aşırı alkol kullanımının, ülkemizde ise kronik viral hepatitlerin en önemli nedenler olduğu görülmektedir.Alkolün Siroza Etkileri Sirozun nedenleri söz konusu olduğunda batı ülkelerinde aşırı alkol kullanımının, ülkemizde ise kronik viral hepatitlerin en önemli nedenler olduğu görülmektedir.

Alkolün Siroza Etkileri

Kişinin 10 yıldan daha uzun süredir aşırı derecede alkol kullanımı sonucunda siroza sebep olması söz konusu olabilir. Bu durumda sosyal içici olmanın herhangi bir zararı olmayacağı düşünülüyor olsa da özellikle kronik viral hepatit sahibi kişilerde az miktarda alkol kullanımının bile hastalığın ilerlemesine neden olabileceği söylenebilir. Ayrıca kadınların alkolün karaciğer hasarı üzerindeki yıkıcı etkilerine karşı daha duyarlı bir yapıya sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Kronik Viral Hepatitlerin Siroza Etkileri

Kronik viral hepatitlerin karaciğerde uzun süren iltihap hasarı sonucunda karaciğer hücrelerinde yıkıma sebep olarak siroz oluşturdukları görülmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman Hepatit C hastalarının %20'sinde spontane iyileşme görülürken, bunların %80'inin kronik hale gelmesi söz konusudur. Kronikleşen kısmının %25'inde hastalık iyi huylu olarak seyrederken %75'inde hastalığın daha aktif olduğu görülür. Aktif olan grubun da %20'sinde 10-20 yıl içerisinde siroz ortaya çıkması söz konusudur.

Siroz Nedenleri
Diğer Siroz Nedenleri
 • Karaciğer dokusuna karşı gelişen otoimmun hasar sonucu otoimmun hepatit hastalığının bu hastalığa sebep olması söz konusu olabilmektedir.
 • Primer biliyer siroz hastalarında karaciğer içi safra yollarının ve karaciğer dokusunun yıkımı sonucu oluşur.
 • Steatohepatit olarak tıp dilinde adlandırılan karaciğer yağlanması siroz oluşumuna sebep olabilir.
 • Kimyasal maddelerin ve karaciğere ciddi zararlar verebilecek olan metotreksat ve INH gibi bazı ilaçların da bu rahatsızlığa sebep olması söz konusu olabilir.
 • Primer sklerozan kolanjit hastalığı safra yollarının hasarı ile beraber siroza sebep olur.
 • Karaciğerde görülen damarsal anormallikler karaciğer iltihabına sebep olabilir.
 • Konjestif kalp yetmezliğinin de siroz oluşumuna etkisi bulunur.
 • Wilson hastalığının karaciğer ve diğer organlarda bakır birikimine neden olması siroza sebep olur.
]]>
Siroz Nedir https://www.siroz.gen.tr/siroz-nedir.html Wed, 05 Dec 2018 15:25:48 +0000 Siroz Nedir, İnsan vücudunda çok önemli görevler üstlenerek yaşamı çok geliştiren ve insanların vücudunun birçok gereksinimini karşılayan karaciğer bizler için son derece önemlidir. Böylesine önemli görevler alan kar Siroz Nedir, İnsan vücudunda çok önemli görevler üstlenerek yaşamı çok geliştiren ve insanların vücudunun birçok gereksinimini karşılayan karaciğer bizler için son derece önemlidir. Böylesine önemli görevler alan karaciğerin aynı şekilde önemsenecek hastalıkları da bulunmaktadır. Bu hastalıklardan biri ise sirozdur. Siroz; karaciğerin yapısının düzensizleşerek yavaş yavaş karaciğerin küçülerek vücuttaki görevlerini yapamaması durumudur. Bu tanım siroz hastalığının son derece basitleştirilmiş halidir. Siroz hastalığı günümüzde insanların yüzde yirmi beşinde görülen bir hastalıktır. Siroz hastalığında en önemli durum erken teşhistir. Birçok hastalıkta olduğu gibi siroz hastalığında da erken teşhis kişilerde son derece önemli roller oynamaktadır. Bunun yanı sıra siroz hastalığında küçülen karaciğer, erken teşhis ile erkenden anlaşılır ise kişi üzerinde yapılacak olan tedaviler o denli daha hızlı etkiler gösterecektir.  İşte bu nedenle siroz hastalığında en önemli etkenlerden biri erken teşhistir diyebiliriz.  Bir nevi insan vücudunun kimya fabrikası olarak bilinen karaciğer, bu tür hastalıklardan etkilendiği zaman insan vücudunda birçok belirti meydana gelmektedir. Bu belirtiler genellikle kişilerde gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatında birçok olumsuz duruma yol açarak kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olur.  

Nedenleri:

Sirozun en büyük nedeni tabi ki kişinin çok fazla alkol ve sigara ürünlerini tüketmesidir. Genellikle bu hastalık kişilerin tükettikleri alkolün karaciğere uyguladığı baskılar  nedeni ile karaciğer hücrelerinin ölümüne yol açarak ve aynı zamanda karaciğerin görevlerini yapamaması durumuna yol açmaktadır. Bu nedenle siroz hastalığına yakalanan kişiler ne olursa olsun özellikle alkol olmak üzere sigara gibi ürünlerin kullanımına son vermesi gerekmektedir. Aksi halde bu hastalığın tedavilere yanıt vermesi ve bu hastalıktan olumlu sonuçlar beklenmesi mantıksız olacaktır. 
Siroz hastalığının en fazla görülen bir diğer nedeni ise tabi ki bazı hepatit virüsleridir. Bu hepatit virüsler genellikle kişinin karaciğerine etki ederek karaciğerde ki hücrelerin ölmesine ve yeni hücrelerin oluşmamasına neden olmaktadır. Bu durumda kişide siroz hastalığı meydana gelmektedir.  Genellikle yaygın hastalıklardan olan hepatit virüsleri siroz problemini meydana getiriyor ise bu durum en çok gelişmemiş ülkelerde meydana gelmektedir. Bulaşıcı virüsler olarak bilinen hepatit virüsleri bu ülkelerde çok fazla görüldüğü için aynı zamanda bu sorun yine bu ülkelerde yaygın bir hal taşımaktadır. 

Siroz Nedir
Siroz nedir 

Karaciğer hastalıkları arasında son derece yaygın olan siroz hastalığı ile kişinin karaciğerinde hücre yenilenmesi durumu hücre ölümlerinden çok daha az görülür. Bu durumda zamanla kişinin karaciğerinde küçülmeler ve karaciğer yetmezliği problemleri gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda tabi ki yapılması gereken en önemli şey gerekli müdahalelerin yapılması ve kesinlikle uzman doktor kontrolünden çıkılmaması olarak ele alınabilir. Bu şekilde karaciğer sirozu, doktorunda verdiği ilaçlar yardımı ile kolay bir şekilde kontrol altına alınarak ortadan kaldırılabilmektedir. Siroz hastalığı ile birlikte kişinin karaciğeri vücut için yetmemeye başladığında artık bu durum  kişide iştahsızlık, yorgunluk gibi problemlerin meydana gelmesine neden olmaktadır.  Bu gibi sorunların yanında daha birçok problem meydana gelerek kişilerde rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.  Günümüzde kimse böylesine bir hastalık ile karşı karşıya gelmek istememektedir. Fakat aslına bakıldığında bu hastalığın en büyük nedenlerinden biri olan alkol ve sigara ürünlerini birçok kişi tüketmektedir. Bu şekilde oluşan bir çelişkide asıl durumu anlamak çok daha zordur. Kişi siroz hastalıklarında durum kontrolden çıktıktan sonra ya da yapılan tedavilere cevap alınamadığında kişile]]> Karaciğer Sirozu https://www.siroz.gen.tr/karaciger-sirozu.html Thu, 06 Dec 2018 12:07:58 +0000 Karaciğer sirozu, karaciğer hücrelerinin yerine skar dokusunun oluşturduğu bir rahatsızlıktır. Karaciğerin fonksiyonlarında azalmaya neden olur. İlerleyen aşamalarda karaciğerdeki hasar yüzünden, karaciğer nakli ka Karaciğer sirozu, karaciğer hücrelerinin yerine skar dokusunun oluşturduğu bir rahatsızlıktır. Karaciğerin fonksiyonlarında azalmaya neden olur. İlerleyen aşamalarda karaciğerdeki hasar yüzünden, karaciğer nakli kaçınılmaz olur. Amerika'da yapılan araştırmada karaciğer sirozunun en fazla görülen ölüm nedenleri içinde 8. sırada bulunduğu belirlenmiştir. Vücutta adeta fabrika gibi çalışan karaciğer kan şekeri düzenleme, protein, yağ ve şekerin dönüşmesine kadar çok sayıda görevi üstlenmiştir. Karaciğerin hücreleri oldukça düzenlidir. Çeşitli hastalıklar özellikle hepatit türleri, alkol gibi sebeplerden yapısı düzensizleşen, hücreleri hasar gören karaciğer giderek küçülür, görevlerini yapamayacak hale gelir.

Karaciğerin bozulmasıyla birlikte yaşamsal tehlike çanları çalmaya başlar. Bu durumda karaciğer sirozu ortaya çıkar. Karaciğer bu rahatsızlıkta küçülür ve pürtüklü bir yapıya sahip olur. Karaciğer hücrelerinin yerini alan hücreler dağınık ve fazladır. Bu yüzden bağ dokusu da karaciğere dağınık yerleşir.

Karaciğer sirozunun nedenleri

Bu rahatsızlığın en önemli nedeni alkoldür. Alkol yüzünden oluşan karaciğer sirozunun henüz tam tedavisi bulunmamaktadır. Öncelikle alkolün bırakılması şarttır. Her gün 60 gram ve üzerinde alkol alan bir erkeğin karaciğer sirozuna yakalanma riski fazladır. Kadınlarda ise, günlük alkol miktarı 20 gram ve üzeridir. Bunun dışında virüslerin neden olduğu hepatit B, C ve D hastalıkları da karaciğer sirozu nedenlerindendir. Mikroorganizmaların karaciğerde iltihaplanmaya neden olduğu hastalıklardan özellikle hepatit B kronikleşerek, kalıcı bir hale gelir. Gelişmeyen ülkelerde karaciğer sirozu çok fazla görülür. Bu önemli etkenlerin dışında bazı safra kesesi hastalıkları, karaciğerde demir birikimi, kronik kalp yetmezliği gibi sorunlarda siroz nedeni olabilir.

Karaciğer Sirozu

Karaciğer sirozu belirtileri

Kendini yorgunluk, kaşıntı, hızlı yorulma, sarılık, aşırı gaz, bulantı, bacakların ve karnın şişmesi, kabızlık, erkeklerde göğüs büyümesi gibi etkilerle gösteren karaciğer sirozunun ileri aşamalarında daha şiddetli belirtiler görülür. Özellikle hastalarda bariz şekilde kilo kaybının olması, şiddetli iştahsızlık, bacaklarda güç kaybı ve dokularda su tutulumu etkili olur. Yemek borusunda damarların patlamasıyla iç kanam riski olur. Karaciğer zehirli madde süzme görevini sirozda yerine getiremediğinden, hücreler hızlı bir şekilde hasarlanır. Eğer beyin hücrelerinde hasar başlarsa, hastada sersemleme ve motive olmada zorluk çekme gibi etkiler görülür. Cinsel istek azalır, ilerleyen dönemde iktidarsızlık oluşur. Aç karnına bile kusma refleksi olur, geceleri daha fazla idrara çıkılır. Hastanın dış görünümü bariz şekilde değişir, yanaklarda kızarıklık olur.

Karaciğer sirozu tanısı ve tedavisi

Tedavide öncelikle hastanın muayenesi yapılır. Geçmişi sorgulanır, alkol kullanma alışkanlığı, hepatit hastalıkları değerlendirilir. Aileden hastalıkların bulaşma olasılıklarına bakılır. Karaciğer elle muayene edilir. Karaciğer sirozunda karaciğer sert olur, kenarları belirginleşir. Genellikle dalakta büyüme olur. Ellerde kırmızılık, yanaklarda sararma olur. Bacaklar zayıflamış, karın su toplamış olduğundan, bu alanlar elle kontrol edilir. Kesin tanı için, kan tetkikleri, gerekirse karaciğerden parça alınarak patolojiye gönderilir. Kanda albümin seviyesi düşük, bilirubin değeri yüksek çıkarsa, karaciğerin hasta olduğu düşünülür. Kandaki karaciğer hücreleri incelenir. Ultrason tetkiki yapılarak, karaciğere bakılır. Böylece karaciğer yüzeyindeki yapısal bozukluklar görülebilir.

Karaciğer sirozunun alkolden kaynaklanması halinde, tedavisi yapılamaz. Fakat erken teşhisle alınacak önlemler sayesinde hastalığın ilerlemesi azaltılabilir, belirtilerin şiddeti düşürülebilir. Hepatitten kaynaklanan karaciğer sirozunda, interferon tedavisiyle virüsler kontrol altına alınır. Bu hastalığı olan kişilerin alkolü]]> Siroz Başlangıcı https://www.siroz.gen.tr/siroz-baslangici.html Thu, 06 Dec 2018 22:04:10 +0000 Siroz Başlangıcı, Karaciğeri vücudumuzun kimya fabrikası olarak çalışan bir organı olarak tanımlayabiliriz. Kan şekerinin düzenlenmesinden tutun, yağ, şeker ve proteinlerin birbirine dönüştürülmesi işlemlerine kadar b Siroz Başlangıcı, Karaciğeri vücudumuzun kimya fabrikası olarak çalışan bir organı olarak tanımlayabiliriz. Kan şekerinin düzenlenmesinden tutun, yağ, şeker ve proteinlerin birbirine dönüştürülmesi işlemlerine kadar bir çok görevi vardır. Hücreleri düzenli bir biçimde sıraya dizilmiştir. Başta alkol kullanılması ve sık olarak tüketilmesi durumunda hepatit türü hastalıklar sonucunda karaciğerin yapısında bozulma olur ve hücreler büyük hasara uğrarlar. Hücrelerin yok olması ve işleyişinin bozulmasıyla beraber karaciğer küçülüp görevini yerine getiremeyecek duruma gelir. Vücudumuzun kimya fabrikası olarak adlandırılan organının bozulması ve düzensiz çalışması hayati tehlikeye sebep olabilecek büyük bir sıkıntıdır. Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı iyileşmesi mümkün olmayan siroz hastalığı ortaya çıkar. Sirozlu bir karaciğer artık küçülmüş ve parçacıklı bir duruma gelmiştir. Yok olan karaciğer hücrelerini toparlamak adına yeni hücre üretilmesi gerçekleşir ancak bu dağınık ve yüksek miktarda gerçekleştiği için eski işlevinden eser kalmaz.


Hastalığın Nedenleri 

Siroz, özellikle Avrupa ülkelerinde öldüren hastalıklar arasında ilk 10’da yer alır. Sebebi büyük oranda alkol tüketilmesi olarak belirlenmiştir. Alkol sebebiyle oluşan sirozun tedavisi mümkün değildir. Alkol’den tamamen vazgeçmek gerekiyor. Günde 60 gr. dan çok alkol alan bir erkek, karaciğer sirozu tehlikesiyle karşı karşıyadır. Kadında ise bu miktarın 20 gr olması yeterlidir, bunun sebebi ise erkeklere oranla bünyelerinin daha güçsüz ve zayıf olmasıdır. Bu hastalığın diğer bir sebebi ise hepatit virüslerinin sebep olduğu hepatit B, hepatit C ve hepatit D hastalıklarıdır. Bu mikroorganizmalar karaciğerde iltihaplanmalara yol açarlar. Hepatit B kronikleşen bir hastalık türüdür ve karaciğerde yarattığı iltihaplanma ise kalıcıdır. Geri kalmış ülkelerde siroza yakalanma ve ölüm oranları çok daha fazladır. Karaciğere demirin aşırı yüklenmesi ve orada birikmesi, safra kesesi rahatsızlıkları, kronikleşen kalp yetmezliği de sirozun diğer nedenleri arasında yer alır.

Siroz Başlangıcı
Hastalığın Belirtileri 

Hastalığı başlangıç ve ileri evre olarak ikiye ayırırsak; Hastalık kendini belli etmeye başladığında yorgunluk hissi, çabucak yorulma, iştahsızlık, sarılık, kaşıntı, bulantı, aşırı gaz birikmesi, özellikle bacaklarda ve karında şişkinlik, kabızlık, erkeklerin göğsünde büyüme gözlemlenir. Bunlar sadece sirozda ortaya çıkan belirtiler değildir, Farklı hastalıklarda da bu belirtileri görmeniz olasıdır bu yüzden bu şikayetlere direk siroz demek mümkün değildir.

Hastalığın daha ileri zamanlarında belirtiler çok daha şiddetli ve teşhis edilmesi kolay seviyeye gelirler. Gözle görülür bir kilo kaybı oluşur. Yemek konusunda seçici davranıp genellikle yemek istemez. Bacaklar aşırı derecede zayıflar. Dokular su tutamaz hale gelir. Yemek borusunda bulunan damarlarda patlama ve buna bağlı olarak iç kanama meydana gelir. Karaciğer zehirli maddeleri süzmeye çalışır ancak siroz sonucu bu görevi tam olarak yerine getiremez ve bu zehirli maddeler hücrelere zarar vermeye ve yok etmeye başlar. Beyin hücrelerinin hasar görmesi sonucu hasta motive olmakta zorluk çeker ve algılamakta da sıkıntılar yaşar. Cinsel istek azalır ve buna bağlı olarak hastalık ilerledikçe iktidarsızlık gelişir. Aç karnına kusmalar başlar, geceleri tuvalete kalkma ve idrar fazlalığı görülür. Hastanın görünümü iyi haline nazaran farklılık gösterir ve belirgin bir şekilde kendini gösterir. Yanaklar kızarır ve hormonal denge kaybedilir.

Hastalık Nasıl Tedavi Edilir

Alkole bağlı sirozun tedavisi mümkün değildir. Yine de hastalığın erken teşhis ve tanısı sayesinde alınan bazı önlemler sonucunda hastalığın şiddeti biraz olsun azaltılabilir ve belirtiler hafifletilerek hastayı rahat ettirmek amaçlanır. Hepatit]]> Primer Biliyer Siroz https://www.siroz.gen.tr/primer-biliyer-siroz.html Thu, 06 Dec 2018 23:09:29 +0000 Primer biliyer siroz ,nadir olarak görülen ve %90 oranla kadınlarda daha çok görülen ender bir otoimmün hastalıktır. Bu rahatsızlıkta ilk olarak safra yollarının saldırıya uğrayıp tahrip edilmektedir. Uzun vadede iltihaplanman Primer biliyer siroz ,nadir olarak görülen ve %90 oranla kadınlarda daha çok görülen ender bir otoimmün hastalıktır. Bu rahatsızlıkta ilk olarak safra yollarının saldırıya uğrayıp tahrip edilmektedir. Uzun vadede iltihaplanmanın tüm karaciğer dokusunu sarmakta olduğu ve son evrede siroza neden olduğu görülmektedir. Bu sorun aslında siroz oluşmadan evvel erken evrelerde teşhis edebilecek bir durumdur.

PBC rahatsızlığının ortalama bir kuluçka süresi bulunmamaktadır. Ancak tedavi edilmediği zaman ortalama olarak 12 yıl sonra primer biliyer siroz bir sonraki evre olan siroza yol açabilmektedir. Ancak hastalığın daha hızlı ya da daha yavaş bir şekilde ilerlemesi de söz konusu olabilmektedir. Bu durumun en sık görülen belirtileri halsizlik ve kaşıntı olarak görülmektedir. Ancak ilerleyen seviyelerde sirozun diğer belirtilerinin de görülmesi söz konusu olabiliyor.

Primer Biliyer Siroz
Primer biliyer siroz hastalığında vücudun kendi immün sisteminin önce safra yollarına saha sonra da tüm karaciğer dokusuna saldırdığı görülüyor. Bu durumun neden böyle olduğu da bilinmiyor. Günümüzde bu rahatsızlığın tedavisi için uygulanan tedavinin ömür boyu tablet olarak alınmakta olan UDC şeklinde olduğu görülmektedir. Erken evrelerde bu tedavinin hastalığı yavaşlatabilmesi ya da durdurabilmesi, ileri dönemlerde de UDC'nin yararlı olup olmadığı da tartışılabilmektedir.

Araştırmalara göre primer biliyer siroz tedavisinde UDC'nin tek başına etkili olmadığı görülür. Buna ek olarak bağışıklık baskılayıcı verilmesi elzem durumlarda tedavinin daha başarılı bir sonuç vermesine olanak sağlamaktadır.
]]>
Siroz Hastalığı Aşamaları https://www.siroz.gen.tr/siroz-hastaligi-asamalari.html Fri, 07 Dec 2018 16:10:30 +0000 Siroz hastalığı aşamaları, siroz karaciğerdeki potansiyel şekilde yaşamı tehdit edici geri dönüşümsüz skarlaşması olarak tanımlanır. İleri aşamada karaciğer % 80-90 oranında hasar görebilir, bu hasarlı alan Siroz hastalığı aşamaları, siroz karaciğerdeki potansiyel şekilde yaşamı tehdit edici geri dönüşümsüz skarlaşması olarak tanımlanır. İleri aşamada karaciğer % 80-90 oranında hasar görebilir, bu hasarlı alanlara skar doku geçer. Siroz alkolden, hepatit gibi viral enfeksiyonlardan, ilaçlar, demir birikimi gibi toksik maddelerden, bilier sistemin blokajıyla karaciğerin uzun dönemde hasara maruz kalmasıyla ortaya çıkabilir. Karaciğerde ağır bir işleyişle bütün hücrelerin yerini progresif skarlaşma alır. Karaciğerdeki bu sorun zamanında tespit edilerek tedavi edilmezse, sirozun gelişimine engel olunamaz. Bu durum karaciğer nakline gidebilecek sonuçlara neden olur. Siroz hastalığı 3 aşamada gelişim gösterir. Ancak hastalığın ilk aşamaları fazla belirtiye neden olmadığından, hastalara genellikle son aşamada tanı konulabilir. Bu yüzden siroz hastaları herhangi bir belirti hissetmeden bu duruma gelen karaciğerlerinin durumunu anlamakta zorlanır ve siroz hastalığını kabullenmek istemezler.

Siroz hastalığının aşamaları nelerdir

Mikroskobik siroz: Bu aşamada herhangi bir belirti göstermeyen siroz hastalığı için sadece biyopsi yapılarak tanı konulabilir. Belirti göstermeyen bu aşamada ileri laboratuvar tetkikleri yapılırsa, bunların sonuçlarında anormallikler görülebilir.

Siroz Hastalığı Aşamaları

Kompanse siroz: Bu aşamada fazla belirti göstermeden karaciğerde hasar oluşturmaya devam eder. İlk aşamada olduğu gibi karaciğerden biyopsi yapılarak teşhis konulabilir. Yine laboratuvar tetkiklerinde karaciğer değerlerinde anormal oranlar görülebilir. Bu durumda araştırma derinleştirilirse, hastaya siroz tanısı konulabilir.

Dekompanse siroz: Bu aşamaya gelen karaciğer artık sentezleme, toksik maddeleri işleme, bunları vücuttan uzaklaştırma fonksiyonlarını kaybetmiş, karaciğere bağırsaklardan ulaşan kanın geçişi oldukça zora girmiştir. Bu aşamada hastalarda görülen belirtiler arasında ise; halsizlik ve güçsüzlük, bulantı ve kusma, gözlerde ve ciltte sarılık, kol ve bacaklarda çürükler, uyku bozukluğu, karında sıvı birikmesi, şuur bulanıklığı, karakter değişimi, konuşma ve düşünce sorunları, iştahsızlık, koma hali gibi etkiler izlenir. Hastalara genellikle siroz için bu aşamada tanı konur.

]]>
Siroz İlaçları https://www.siroz.gen.tr/siroz-ilaclari.html Sat, 08 Dec 2018 11:43:22 +0000 Siroz ilaçları en basit tanımı ile karaciğerde yaraların oluşması sorununun tedavisinde kullanılan ilaçlar olarak tanımlanabilmektedir. Siroz hastalığı sırasında normal karaciğer hücrelerinin ölüp yerini bağ dokusu hücrel Siroz ilaçları en basit tanımı ile karaciğerde yaraların oluşması sorununun tedavisinde kullanılan ilaçlar olarak tanımlanabilmektedir. Siroz hastalığı sırasında normal karaciğer hücrelerinin ölüp yerini bağ dokusu hücrelerine bırakması ve karaciğer dokusunun düzeltilemeyecek derecede tahrip olması durumunda hastayı rahatlatmak amacı ile bazı ilaçlar kullanılması söz konusudur.

Siroz ilaçları kullanılmaya başlanmadan önce siroz oluşumuna sebep olan durumların araştırılması gerekir. Bu sayede ne tip ilaçlar kullanılması gerektiğine karar vermek mümkün olacaktır. Alkolden kaçınmak diğer hepatit yapan sebeplerden korunmak, cinsel yolla bulaşmakta olan rahatsızlıkları önlemek için tedbir alınması ve karaciğere zararı olan toksik ilaçları kullanmamak gerekir. 

Siroz İlaçları
Kişide bulunan sirozun Hepatit B ile ortaya çıkması durumunda kullanılan antiviral ilaçların sirozun durdurulması ya da yavaşlatılmasında etkili olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra tedavinin ikinci aşaması olarak portal basınç artışı sebebi ile varislerden kanamayı önlemek için uygun ilaçların kullanılması da gerekebilmektedir.
]]>
Siroz Çeşitleri https://www.siroz.gen.tr/siroz-cesitleri.html Sun, 09 Dec 2018 05:58:48 +0000 Siroz Çeşitleri, Siroz dendiği zaman çeşitli biçimleriyle karaciğer sirozu akla gelir. Ama yine de karaciğer sirozuyla safra sistemine bağlı sirozu birbirinden ayırt etmek gerekir. Karaciğer sirozu küçük yumrulu ya da büy Siroz Çeşitleri, Siroz dendiği zaman çeşitli biçimleriyle karaciğer sirozu akla gelir. Ama yine de karaciğer sirozuyla safra sistemine bağlı sirozu birbirinden ayırt etmek gerekir. Karaciğer sirozu küçük yumrulu ya da büyük yumrulu olarak iki şekilde olabilir. Küçük yumrular portal ya da alkolik si­roz olarak da adlandırılan Laennec si­rozuna özgü oluşumlardır; büyük yum­rular ise hepatit sonrası veya doku ölmesi sonucunda sirozlarda görülür. Safra sistemine bağlı sirozun hem birincil, hem de safra yollarından artan ilti­hap ve karaciğer dışı safra göllenmesine bağlı ikincil biçimleri vardır.

Alkolik Sirozu:

Alkolik siroz en çok karşılaşılan siroz türüdür. Uzun süre ve fazla miktarda alkol kullanmış, üstelik proteinden yoksun bir beslenme programı uygulamış olan kişilerde bu siroz tipinin gelişme riski oldukça yüksektir. Alkolik sirozun karaciğerde sebep olduğu bozukluklara kötü ve özellikle proteinden yoksun beslenen kişilerde de rastlanmaktadır. Fazla alkol kullanımı ve yetersiz beslenme de karaciğer hücreleri hasar görüp zamanla siroza çevirmektedir. Alkolün fazla miktarda ve uzun zaman kullanmasına karşın, protein yönünden zengin bir beslenme rejimi uygulamış olan kişilerde siroz oluşma riski çok daha düşüktür. Alkolden hiçbir şekilde vazgeçemeyenler hiç değilse proteinden zengin bir beslenme uygulayarak, siroz riskinden önemli ölçüde uzaklaşmalıdır. Kuşkusuz en doğrusu, alkol kullanımında aşırıya kaçılmaması gerekir. Alkolik sirozun başlangıcında karaciğer büyüyüp renginde sararma olur ve sertleşir. Karaciğer hücrelerinin hemen hemen hepsi bozulur. Bu dönemde alkole ara verilecek olunursa, bozukluklar kaybolur. Alkolik sirozda, karaciğer hücrelerinde sirozun bu tipine özgü olan  cisimlere rastlanır. Hastalık ilerledikçe karaciğerin normal hücreleri aşamalı şekilde kaybolarak, yerlerini nedbe dokusuna bırakırlar. Nedbe dokusu arttıkça, karaciğer küçülür. Karaciğer hücreleri bir yandan kaybolurken, diğer taraftan da düzensiz olarak çoğalırlar. Bu düzensiz çoğalmanın sonucu ise karaciğer dokusu içinde ve yüzeyinde anormal karaciğer şişlikleri ortaya çıkar.

Siroz Çeşitleri
Alkolik siroz, genellikle 50 yaş civarında görülür. Ancak alkolik hastalarda, 30-50 yaşlar arasında gelişebilir. Halsizlik ve yorgunluk hissi, iştahsızlık hafif bir kilo kaybı, sarılık, ayaklarda şişkinlik, karında gerginleşme daha sonra da şişme, adet kanamalarında düzensizlik, dalakta büyüme, avuçlarda kızarıklık, kaslarda incelme, sarılık ve karında asit sıvısına bağlı olarak şişkinlik  gibi belirtiler siroz hastalığında ortaya çıkabilecek olan bozukluklardır. Hastalığın kesin tedavisi mümkün değildir. Hastanın genel durumunun düzeltilmesi ve hastalığın ilerleme hızının yavaşlatılması maksadıyla alkolün kesinlikle kullanılmaması gerekir. Hastaya günde kilosu başına 1-2 gr. protein verilmesi ve günde 2000-3000 kalori alması yararlıdır. Hastanın bütün vitaminler yönünde de desteklenmesinde yarar vardır.

Bilier Siroz:

Karaciğerde bulunan safra yollarındaki ve safra salgısındaki bozukluklarla birlikte orta çıkan siroz çeşidine “Bilier siroz” denir. Hastaların kanında lipidler ve özellikle kolesterolü artmış olarak bulunur. Hastaların eklem bölgelerindeki deride “Ksantoma”, göz çevresinde ise “Ksantelema” denilen yağ birikmesinden oluşmuş sarı leke ve kabartılara rastlamak mümkündür. Bütün bunlara ek olarak, normal bir sirozda gelişmesi beklenen şikayetler deride kanama noktaları, karında asit sıvısının birikmesi, zayıflık, kas bölgesinde azalma olması, karnın ön duvarında ve hemoroid toplardamarlarında varis oluşması, avuç içinde kızarma gibi belirtilere de rastlanmaktadır. Primer bilier siroz vakalarının tedavisinin olumlu olduğu pek söylenemez çünkü, bu vakalarda tedavi daha çok belirtilere yöneliktir. Metanol losyonları, kortizonu ilaçlar ve yatıştırıcı ilaçlar ancak şiddetli kaşıntıları önleyebilirl]]> Karaciğer Sirozu Nedir https://www.siroz.gen.tr/karaciger-sirozu-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 06:18:59 +0000 Karaciğer sirozu nedir, Karaciğer sirozu, karaciğerin potansiyel olarak yaşamı riske eder nitelikte olan geri dönüşümsüz yoldur. İleri safhada, karaciğerin yüzde seksen ile yüzde doksan tahrip görebilir ve yerin Karaciğer sirozu nedir, Karaciğer sirozu, karaciğerin potansiyel olarak yaşamı riske eder nitelikte olan geri dönüşümsüz yoldur. İleri safhada, karaciğerin yüzde seksen ile yüzde doksan tahrip görebilir ve yerine ölü doku geçebilir. Siroza, alkol, viral enfeksiyon, toksik madde veya bilier sistemin blokajıyla yıllar devam eden karaciğer tahribatına neden olur. Karaciğer, ağır ağır tüm normal karaciğer dokularının yerini alan progresif skarlaşmaya ie karşı karşıya kalır. Birçok hallerde, yukarıda belirtilen sebepler başlangıçta genellikle tedavi edilebilen Hepatit ile sonuçlanır. Bununla birlikte, sorun yaratan neden zamanında giderilmez veya tedavi edilmezse, siroz baş gösterir ve hastalığın gidişatını değiştirmek için genellikle hayli geç kalmış olunur.

Karaciğer Sirozunun Belirtileri

Öncelikli olarak, yorgunluk, uyuklama, gözler ve idrarda sarılaşma, ayaklarda meydana gelen şişkinlik, aşırı kaşınma ve kansızlık  gibi genel bulguları ortaya çıkar. Daha ileri seviyelerde, hasta kan kusma, batındaki su sebebiyle  ciddi enfeksiyona sebep olabilir nitelikte midede şişkinlik, mental bozulma ve koma, yoğun sarılık ve böbrek bozukluğuna kadar birçok yaşamı tehdit eden olaylar yaşanmış olabilir. Aynı zamanda, bir karaciğer proteini olan protrombinin düşük seviyeleri ve düşük trombosit sayımı sebebiyle kanama hali görülebilir. Her ikisi de, kanın normal pıhtılaşması için oldukça önemlidir.

Sirozla yaşamak

Karaciğer sirozu, organda geri dönüşü olmayan hasara yol açsa da sirozun erken tanısında (evre Child A veya erken Child B) olan bir hasta, karaciğer hastalığı doktorları tarafından yapılan uygun bir yöntemle uzun yıllar boyunca oldukça aktif bir yaşam sürebilir. Diğer tarafdan, ilerlemiş veya Child C safhasındaki Siroz, uzman görüşü alınması gereken karaciğer nakli gerekebilen bir durum olduğuna işaret eder.

Karaciğer Sirozu Nedir

Yapılması gerekenler

 • Hastalığın derecelendirilmesi ve uygun tedavinin görülmesi için, bir karaciğer doktoruyla birlikte ayrıntılı değerlendirme yapılması gerekmektedir.
 • Erken sirozda her bir üç ayda ve ilerlemiş sirozda her bir dört haftada karaciğer doktoruyla birlikte düzenli karaciğer fonksiyon tahlilleri ve izlemi gerekmektedir. Kontroller arasındaki zaman, sergilediğiniz bulgulara ve hastalığın şiddetine bağlı olarak karaciğer doktorunuz tarafından belirlenir.
 • Kronik karaciğer rahatsızlığı durumunda, optimum karaciğer fonksiyonu için sağlıklı ve dengeli beslenme çok önemlidir. Yaygın inancın tersine, şiddetli sarılık varlığı dışında, sindirim karaciğer hastalığının çok ileri dönemlerine kadar normaldir. bu nedenle, karaciğer hastalığının tüm tiplerinde, yağlı gıda ve proteinlerden tamamen almama gerekliliği bir söylentiden ibarettir. Bu durum birçok olayda yalnızca gereksiz değil, aynı zamanda gıdasızlık, kilo kaybı ve sağlığın daha hızlı bozulmasına sebep olduğu için zararlıdır.
 • Hepatit B kaynaklı sirozda, HBV DNA testi pozitif ise, bir karaciğer doktoruna danışarak Lamivudin tedavisi göz önünde tutulmalıdır.
 • Hepatit C kaynaklı erken sirozda, karaciğer doktorunuza danışarak İnterferon-alfa ve ribavirin tedavisi etkili olabilir.

Yapılmaması gerekenler

 • Alkole bağlı sirozda, ne olursa olsun alkolden kaçınılmalı ve Hepatit C başta ilk sırada olmak üzere tüm diğer siroz tiplerinde alkol kesinlikle içilmemelidir.
 • Özellikle virüse bağlı sirozda, aşırı fiziksel çaba harcanan faaliyetler yasaktır
 • Bununla birlikte, zorunlu yatak dinlenmelerinden kaçarak, mantıklı düzeyde hareket ve faaliyet sürdürülmelidir.
 • Sirozun ileri safhalarında, eksik pıhtılaşma ve kanama eğilimine bağlı olarak, temas edilen sporlarından kaçınılmalıdır.
 • Karaciğer faaliyetleri eksik olduğundan ve ilaçların daha uzun süreli etkilere yol açarak hâli hazırda hasar görmüş olan karaciğere zarar vereceğinden, ke]]> Siroz Hastalığı Hangi Organda Görülür https://www.siroz.gen.tr/siroz-hastaligi-hangi-organda-gorulur.html Mon, 10 Dec 2018 00:54:37 +0000 Siroz hastalığı hangi organda görülür, diye baktığımız zaman karaciğer iltihabı anlamına gelen Siroz hastalığının doğal olarak karaciğerde oluştuğu görülür. Karaciğerde kronik bir hastalık olan siroz çe Siroz hastalığı hangi organda görülür, diye baktığımız zaman karaciğer iltihabı anlamına gelen Siroz hastalığının doğal olarak karaciğerde oluştuğu görülür. Karaciğerde kronik bir hastalık olan siroz çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor olsa da hücre temelindeki oluşum sürecinin her zaman aynı olduğu görülür. Sirozlu kişide devamlı hale gelen hücre ölümünün halka biçiminde bulunan bağ doku artışı ve yumrular halinde doku yenilenmesi görülmektedir. Toplardamar sisteminde portal kan basıncı yükselmesi ve karaciğer yetmezliği gibi belirtileri bulunmaktadır.

Siroz Hastalığı Hangi Organda Görülür
Karaciğerde meydana gelen iltihaplanmanın kalıtsal yatkınlığın dışında daha önce geçirilmiş olan viral hepatit hastalığı ve alkolizm gibi sebepleri bulunmaktadır. Bazen sebepsiz de oluşabilen bu iltihaplanmalar karaciğerde demir birikmesi ve kronik konjestif kalp yetmezliği sebebi ile de oluşmaktadır. Oluşum süreci değişmeyen bir rahatsızlık olan siroz bir dış etkenin yapısal bir işlev azalması ya da henüz tam aydınlatılmamış kalıtsal bir yatkınlığın bulunduğu karaciğerde bir mekanizmayı harekete geçirdiği görülmektedir.
]]> Siroz Bitkisel Tedavi https://www.siroz.gen.tr/siroz-bitkisel-tedavi.html Mon, 10 Dec 2018 08:09:25 +0000 Siroz bitkisel tedavisi doktorun verdiği ilaçlarla beraber uygulayabileceğiniz, siroz hastalığın vermiş olduğu ağrıları azaltmaya yarayan ve ilaçların iyileştirme etkisine destek olacak tedavi yöntemleri olarak karşımıza çı Siroz bitkisel tedavisi doktorun verdiği ilaçlarla beraber uygulayabileceğiniz, siroz hastalığın vermiş olduğu ağrıları azaltmaya yarayan ve ilaçların iyileştirme etkisine destek olacak tedavi yöntemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Siroz rahatsızlığına karşı gelebilen niteliklere sahip bitkilerden oluşan bu tedavi yöntemlerini uygulamanız sayesinde rahatlayabilmeniz mümkün olacaktır.

Siroz Bitkisel Tedavi
Siroz Bitkisel Tedavisi
 • Tarçını kaynatıp yemeklerden sonra birer bardak için.
 • Sirkeyi kaynatarak buğusuna oturun.
 • Kişnişi dövüp lapa yapın ve karaciğer bölgesinde bulunan şişlik üzerine yerleştirin.
 • 150 gram nane ve rezene ile 15 gram mestekiyi toz haline getirip bal kullanarak macun haline getirdikten sonra sabah akşam birer kaşık yutulması yararlı olacaktır.
 • Salatalık yaprağının suyunu soğukta bırakıp sabah akşam birer bardak içmeniz sirozu geçirecektir.
 • Kızıl behmen kaynatıp için ve ekmek yerine de incir tüketin.
 • Nohutu pişirip her gün bir tabak yemeniz ya da içmeniz faydalı olacaktır.
 • Menekşe kökünü kaynatıp her gün bir bardak tüketin.
 • Her gün bir bardak demirli su için.
 • Her gün bir fincan ada soğanı suyu için.
 • Her gün mutlaka deve sütü için.
 • Kantaron çiçeğini kaynatıp her gün bir bardak içmenizin yararını görebilirsiniz.
 • Ayrık otunu kaynatıp her gün bir bardak için.
 • Kereviz suyu ya da kerevizi kaynatıp çıkan suyu bir bardak içmeniz de faydalı olacaktır.
 • İğde kaynatarak her gün bir bardak suyunu içmeniz faydalı olacaktır.
]]>
Siroz Hastalığı Nedir https://www.siroz.gen.tr/siroz-hastaligi-nedir.html Mon, 10 Dec 2018 15:06:23 +0000 Siroz Hastalığı Nedir, Kan şekerinin düzenlenmesi ve proteinlerin sentezlenmesi gibi bir çok önemli görevi bulunan karaciğer düzenli olarak dizilmiş hücrelere sahiptir. En öenmlisi alkol olmak üzere hepatit türü hastalı Siroz Hastalığı Nedir, Kan şekerinin düzenlenmesi ve proteinlerin sentezlenmesi gibi bir çok önemli görevi bulunan karaciğer düzenli olarak dizilmiş hücrelere sahiptir. En öenmlisi alkol olmak üzere hepatit türü hastalıklar karaçiğerin yapısını bozarak, karaciğer hücrelerini hasara uğratmaktadır ve hücrelerin yok olması ile karaciğer küçülerek, artık görevini yapamaz bir hal almasının sonucunda da siroz hastalığı meydana gelmektedir.

Siroz Hastalığının Nedenleri Ve Belirtileri: Batı ülkelerinin ölüm sırasında ilk 10. Sırada yer alan siroz hastalığının en büyük nedeni sürekli alkol kullanımıdır ve bu nedenle oluşan siroz hastalığının bir tedavisi bulunmamaktadır. Siroz hastalığına neden olan başka bir faktör de hepatit virüsü sebebiyle oluşan hepatit B, hepatit C ve hepatit D hastalıklarıdır. Bu hepatit hastalıkları içinde hepatit B kronik bir hastalıktır ve bu hastalıkta karaciğerde oluşan iltihaplanma kalıcı olmaktadır. Bunlardan başka, demirin karaciğerde fazla miktarda birikmesi, safra kesesi hastalıkları ve kronik kalp yetmezliği hastalığı da siroz hastalığının diğer nedenleri arasındadır.

Siroz Hastalığı Nedir

Siroz hastalığının ilk evresinde, yorgun düşme, iştahsızlık, sarılık, kaşıntı, mide bulantısı, erkek hastalarda göğüs büyümesi, bacak ve karın bölgesinde ödem ve aşırı gaz ile kabızlık ortaya çıkabilecek belirtilerdendir, ancak bu belirtiler sadece siroz hastalığının değil, farklı hastalıkların da belirtisi olabilmektedir. Hastalığın daha ileri everelerinde ise, hastada aşırı kilo kaybı, yemek yeme isteğinin olmaması, bacaklarda zayıflama ve dokularda su tutulamaması gibi belirtiler görülmektedir ve bu belirtiler, şiddetli ve tanı koyucu olmaktadır. Hastalığın ileri seviyelerinde ayrıca, yemek borusunda bulunan damarların patlaması ile iç kanama olması riski de bulunmaktadır. Bunun yanısıra, hastalarda beyin hücrelerinin ölmesi sonucu aptallaşma ve motive olmada güçlük çekme, aç karnına kusma, geceleri sık gelen idrar ve iktidarsızlığa doğru giden cinsel isteksizlik ile vücut kıllarının dökülmesi gibi belirtiler görülmektedir.

Siroz Hastalığının Teşhis Ve Tedavisi: Siroz hastalığının teşhisi koyulurken doktor ilk olarak, hastanın alkol kullanıp kullanmadığına,  hepatit hastalığı geçirip geçirmediğine ve aileden birinde hepatit hastalığı olup olmadığına bakmaktadır. Ardından, siroz hastalarının karaciğeri sert ve karaciğerin kenarlarının çok belirgin olacağından el ile yapılan muayenede karaciğerin nasıl olduğuna bakılmaktadır. Daha sonra, kan tahlilleri, ultrasyon ve biyopsi gibi yöntemler ile hastalığın tanısı tam olarak koyulmaktadır. Alkol sebebiyle oluşan siroz hastalığının bir tadavisi yoktur, ancak hastalık hepatit sonucu oluşmuş ise, virüslerin çoğalmasını önlemek amacıyla interferon tedavisi yapılmaktadır. Ayrıca, hastalığın kısmen de olsa kontrol altına alınabilmesi için hastanın mutlaka yapması gereşen şeyler de mevcurttur.

Bunlar;

 • Siroz hastası kişinin alkol kullanımını terk etmesi,
 • Hastanın vücudunda oluşan eksikliklerin giderilmesi için vitamin alımı,
 • Hastaların tansiyonları yüksek olacağı için tansiyon ilaçlarının alımı, karındaki su miktarını azaltmak için idrar söktürücü ialçalar,
 • Fazla yağlı yiyecekleri tüketmeme,
 • Doktor kontrolü olmadan ilaç alınmamasıdır.

Hastalığın ilerlemesi durumunda en son tedavi yöntemi  ise, uyumlu bir organ bulunarak organ nakli yapılmasıdır.

]]>
Hepatit B Siroz https://www.siroz.gen.tr/hepatit-b-siroz.html Tue, 11 Dec 2018 05:00:54 +0000 Hepatit B Siroz, karaciğerde hücre iltihabı yada hücre zarı iltihabı  olarak ta bilinir. Kanser hastalığı olmayıp tedavisi ihmal edilir ertelenirse kansere çevirme riski yüksek bir hastalık çeşididir.Türkiye'de taşıyıc Hepatit B Siroz, karaciğerde hücre iltihabı yada hücre zarı iltihabı  olarak ta bilinir. Kanser hastalığı olmayıp tedavisi ihmal edilir ertelenirse kansere çevirme riski yüksek bir hastalık çeşididir.Türkiye'de taşıyıcılık %5-8 oranındadır. 

Hepatit B Nasıl Bulaşır, genellikle insandan insana sıvı ile bulaşır.          
 • Sperm (meni)
 • Kanama ile
 • Rahimden gelen sıvı ve akıntıyla (ay hali kanaması dahil )
 • Doğumda anneden bebeğe geçer
Kan ile bulaşma: Genellikle damardan yada yasa dışı yollardan ilaç kullananlarda kullanılan iğneyi bir başkasının kullanmasıyla geçecek bir hastalık türüdür. Ayrıca bu hastalığa sahip hastaların kullandığı araç ve gereçleri kullanmayla da bulaşır. Bu konuda dikkat etmemiz tedbiri elden bırakmamamız gerekir. Ülkemizde ve bir çok ülkelerde sağlık çalışanlarının bu hastalığa yakalanma riski oldukça yüksek. Yanlışlıkla yada bir hata üzeri böyle hastalara kullanılan iğnenin vücutlarına batma riski çok yüksek. İlle iğne batmasıyla değil bu hastaların kanına yada kanının değdiği herhangi bir cisme 
değmeleri dokunmalarıyla bu hastalığa yakalana bilirler. Risk özellikle kan nakli sırasında çoğalır. Gelişmiş bölgelerde bu risk kan taraması kan tahlili yapılarak önlenir. 

Hepatit B Siroz
Cinsel İlişki Sırasında Bulaşma: Birliktelik sırasında partnerinizle cinsel temasa geçtiğinizde vajinadan gelen sıvı veya erkek üreme organından gelen sıvı, spermle temasta bulaşır. Makattan ters ilişki esnasında, ağız yaralarınız varsa vücudunuzda kesik, yara varsa bulaşma riski yüksek gruptasınız. Dikkatli olmanızda yarar var.

Kişisel Bakım Ürünleriyle Bulaşma: Hastalıklı  kişinin kullandığı jilet, ustura, traş bıçağı, diş fırçası, tarak gibi kişisel bakım ürünlerinin bir başkası tarafından kullanılmaması gerekir.

Dövme ve piercing Yapımında Bulaşma: Piercing yada dövme yapımında kullanılan ürünlerin iğnelerin steril olmasına önem gösterin. Güvenmediğiniz yerlerde asla dövme( tatto) yada piercing yaptırıp hayatınızı karartmayın.

Hamilelikte Bulaşma( Perinatal Geçiş): Hamilelik esnasında doğum sırasında anneden bebeğe geçer.

Hepatit B Kuluçka Dönemi: Genellikle 50-160 gün arasında kuluçka dönemi vardır. Hastalığın belli olma süresi ise 50-80 gündür.

Kuluçka Süresinde Hepatit B Bulaşır mı

Çok merak edilen soruların başıdır. Evet kuluçka döneminde hepatit b özellikle vücut sıvıları oldukça bulaşıcıdır. 

Kurumuş Kan Salya Tükrük İle Hepatit B Bulaşır mı

Evet tükürük salya kurumuş kan 10 gün bile geçse tehlikeli ve bulaşıcıdır.

Hepatit B nin Belirtileri
 • Baş ağrısı
 • İştahsızlık
 • Vücutta halsizlik
 • Ateş
 • Kusma
 • Kabızlık
 • Kas ve eklemlerde çokça ağrı
 • Karaciğer şiddetli ağrı 
 • Deride kızarıklık
 • Kabızlık veya ishal
Hepatit B Virüsü Vücuda Girdikten Sonra Riskleri Nelerdir:

Çok eşlilik cinsel ilişki ile bulaşılan bir hastalığa sahip olma damardan ilaç kullanımı yürüyen bomba olmak taşıyıcı olma siroza yakalanma karaciğer tahribatı.

Hepatit B de Ne Zaman Doktora Başvurulur

Aynı mekanda yaşadığınız kişide hepatit B çıktıysa. Korumasız cinsel ilişkide şüpheleniyorsanız. Hepatit b olduğuna şüphelendiğiniz biri tarafından ısırılırsanız. 

Hastalığın Seyri

Hepatit B çoğunlukla kronik ve akut seyreden bir hastalık türüdür. Akut olan evreden hastalık hiç belli olmadan iyleşilebileceği gibi birkaç hafta]]> Siroz Evreleri https://www.siroz.gen.tr/siroz-evreleri.html Tue, 11 Dec 2018 17:49:02 +0000 Siroz evreleri, Kronik karaciğer hastalıkları son aşamada karaciğerin nedbeleşmesine (fibroz) yöntem açabilir. Eğer karaciğer kocaman ölçüde nedbeleşmişse buna siroz denir. En geniş sebepleri müzmin virüs hepatitleri, i Siroz evreleri, Kronik karaciğer hastalıkları son aşamada karaciğerin nedbeleşmesine (fibroz) yöntem açabilir. Eğer karaciğer kocaman ölçüde nedbeleşmişse buna siroz denir. En geniş sebepleri müzmin virüs hepatitleri, içki ve yabancı toksinler, metabolizma hastalıkları ve otoimmün hastalıklardır. Karaciğer sirozunda zehirli maddelerin imhası, sindirim ve kan pıhtılaşması benzeri birçok fazla mühim işlev kısıtlanmış olabilmektedir. Nedbeleşmiş karaciğerde kan akımının serbestçe gerçekleşememesi nedeniyle kan birikmeleri oluşması da bununla birlikte sıkıntı oluşturur. Sirozun ileri aşamalarında karında su birikmesi, beyin- arızaları, iç kanamalar, uzuv yetmezliği ve karaciğer kanseri benzeri komplikasyonlar meydana çıkabilir. 

Ortalama kuluçka müddeti ne kadardır 

Bu hastalığa göre ve hastadan hasta kişiye değişir. Etkilenen bireylerin çoğunda siroz yıllar veya on yıllar ardından oluşmaktadır. 

Sirozun Belirtileri 
 • Sarılık 
 • Hastanın ağzından kan gelmesi 
 • Büyük abdestle birlikte meydana çıkan kanamalar 
 • Yemek borusu çevresindeki damarların çatlaması nedeniyle anlık bir biçimde görülen kan kusmaları 
 • Hastanın karnında şişme meydana gelmesi 
 • Kilo kaybı, iştahsızlık 
 • Göğüs boşluğunda su birikmesi ve buna ilişkili model soluk alıp vermede zorlanma durumu 
 • Hastalığın uzunca periyodik olması sonucu dalağın büyümesi nedeniyle kansızlık rahatsızlığının meydana çıkması 
 • Hasta uzunca zaman iyileştirme edilmezse komaya girebilir  
Evreleri nelerdir 

Sirozun şimdilik erken aşamalarında kısmi olarak belirti görülmemektedir. Ciltte değişimler meydana gelebilir (spider nevi model isimlendirilen kırmızı bir benek etrafında ışınsal yayılımlı ince kılcal damarlanmalar, ellerin iç yüzünde kızarıklıklar), hastalar çoğunlukla halsiz olup enfeksiyonlara karşın duyarlıdırlar. Daha ardından karında su birikimi, mide içinde veya yemek borusunda meydana gelen varislerden kaynaklanan kanamalar (fundus veya özefagus- varisi kanamaları), giderek fazlalaşan sersemlik ve hatta koma (hepatik ensefalopati) ortaya çıkar . 

Siroz Evreleri

Kimler risk altındadır 

 • Hangi sebepten kaynaklanırsa kaynaklansın müzmin karaciğer sağlık sorunu meydana gelen vatandaşlar . 
 • İnsan kendisini nasıl koruyabilir 
 • Sağlıklı kişiler Sarılık B aşısı yaptırmalı ve az içki tüketmelidirler. Bir karaciğer sağlık sorunu şüphesi varsa (mesela karaciğer değerlerinin yükselmesinden) bunun açıklığa kavuşturulmasına çaba edilmelidir. Eğer müzmin bir karaciğer sağlık sorunu mevcutsa hijyenik bir hayat şekli ve mümkün ise uyumlu bir iyileştirme yardımıyla karaciğerin siroz aşamasına denli hasarlanması önlenebilir. 
 • Karaciğer sirozu şüphesi oluştuğunda ne yapılabilir 
 • Aile doktorunuzla görüşünüz veya doğrudan bir gastroenteroloji/hepatoloji uzmanı hekime başvurunuz.   

Siroz Rehabilitasyonu 

Sirozun en güzel ve en kesin rehabilitasyonu karaciğer naklidir. Sirozlu bir hastanın başka hastalıklarının rehabilitasyonu karaciğer nakli yapılmaması durumunda çok fazla kolay değildir. Kolay bir operasyon bile sirozlu karaciğere sahip meydana gelen hastanın iyileşmesinde veya ameliyattan güzel bir sonuç almasında kocaman bir engel teşkil eder. Bu durum hastanın kan değerlerinde değişimlerden kaynaklıdır. Sirozlu hastanın yaraları geç iyileşir ve bu da yaranın mikrop kapmasına nedeniyle da yabancı enfeksiyonlara davetiye çıkaracak niteliktedir. Aktarma yapılamaması durumunda idrar sökücü ilaçlar kullanışlı. Hastanın kanamaları var ise yemek borusundaki damarların kanamasını engellemek amaçlı bantlarla damarların kanaması önlenebilir. Hastaya vitaminler veya ekstra beslenme yöntemleri önerilerek bağışıklığın güçlü olması sağlanabilir. Siroz hastalığı karaciğer biyopsisi ile tanı edilir. 
<]]>