Siroz Başlangıcı

Siroz Başlangıcı

Siroz Başlangıcı, Karaciğeri vücudumuzun kimya fabrikası olarak çalışan bir organı olarak tanımlayabiliriz. Kan şekerinin düzenlenmesinden tutun, yağ, şeker ve proteinlerin birbirine dönüştürülmesi işlemlerine kadar bir çok görevi vardır. Hücreleri düzenli bir biçimde sıraya dizilmiştir. Başta alkol kullanılması ve sık olarak tüketilmesi durumunda hepatit türü hastalıklar sonucunda karaciğerin yapısında bozulma olur ve hücreler büyük hasara uğrarlar. Hücrelerin yok olması ve işleyişinin bozulmasıyla beraber karaciğer küçülüp görevini yerine getiremeyecek duruma gelir. Vücudumuzun kimya fabrikası olarak adlandırılan organının bozulması ve düzensiz çalışması hayati tehlikeye sebep olabilecek büyük bir sıkıntıdır. Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı iyileşmesi mümkün olmayan siroz hastalığı ortaya çıkar. Sirozlu bir karaciğer artık küçülmüş ve parçacıklı bir duruma gelmiştir. Yok olan karaciğer hücrelerini toparlamak adına yeni hücre üretilmesi gerçekleşir ancak bu dağınık ve yüksek miktarda gerçekleştiği için eski işlevinden eser kalmaz.

Hastalığın Nedenleri

Siroz, özellikle Avrupa ülkelerinde öldüren hastalıklar arasında ilk 10’da yer alır. Sebebi büyük oranda alkol tüketilmesi olarak belirlenmiştir. Alkol sebebiyle oluşan sirozun tedavisi mümkün değildir. Alkol’den tamamen vazgeçmek gerekiyor. Günde 60 gr. dan çok alkol alan bir erkek, karaciğer sirozu tehlikesiyle karşı karşıyadır. Kadında ise bu miktarın 20 gr olması yeterlidir, bunun sebebi ise erkeklere oranla bünyelerinin daha güçsüz ve zayıf olmasıdır. Bu hastalığın diğer bir sebebi ise hepatit virüslerinin sebep olduğu hepatit B, hepatit C ve hepatit D hastalıklarıdır. Bu mikroorganizmalar karaciğerde iltihaplanmalara yol açarlar. Hepatit B kronikleşen bir hastalık türüdür ve karaciğerde yarattığı iltihaplanma ise kalıcıdır. Geri kalmış ülkelerde siroza yakalanma ve ölüm oranları çok daha fazladır. Karaciğere demirin aşırı yüklenmesi ve orada birikmesi, safra kesesi rahatsızlıkları, kronikleşen kalp yetmezliği de sirozun diğer nedenleri arasında yer alır.

Hastalığın Belirtileri

Hastalığı başlangıç ve ileri evre olarak ikiye ayırırsak; Hastalık kendini belli etmeye başladığında yorgunluk hissi, çabucak yorulma, iştahsızlık, sarılık, kaşıntı, bulantı, aşırı gaz birikmesi, özellikle bacaklarda ve karında şişkinlik, kabızlık, erkeklerin göğsünde büyüme gözlemlenir. Bunlar sadece sirozda ortaya çıkan belirtiler değildir, Farklı hastalıklarda da bu belirtileri görmeniz olasıdır bu yüzden bu şikayetlere direk siroz demek mümkün değildir.

Hastalığın daha ileri zamanlarında belirtiler çok daha şiddetli ve teşhis edilmesi kolay seviyeye gelirler. Gözle görülür bir kilo kaybı oluşur. Yemek konusunda seçici davranıp genellikle yemek istemez. Bacaklar aşırı derecede zayıflar. Dokular su tutamaz hale gelir. Yemek borusunda bulunan damarlarda patlama ve buna bağlı olarak iç kanama meydana gelir. Karaciğer zehirli maddeleri süzmeye çalışır ancak siroz sonucu bu görevi tam olarak yerine getiremez ve bu zehirli maddeler hücrelere zarar vermeye ve yok etmeye başlar. Beyin hücrelerinin hasar görmesi sonucu hasta motive olmakta zorluk çeker ve algılamakta da sıkıntılar yaşar. Cinsel istek azalır ve buna bağlı olarak hastalık ilerledikçe iktidarsızlık gelişir. Aç karnına kusmalar başlar, geceleri tuvalete kalkma ve idrar fazlalığı görülür. Hastanın görünümü iyi haline nazaran farklılık gösterir ve belirgin bir şekilde kendini gösterir. Yanaklar kızarır ve hormonal denge kaybedilir.

Hastalık Nasıl Tedavi Edilir?

Alkole bağlı sirozun tedavisi mümkün değildir. Yine de hastalığın erken teşhis ve tanısı sayesinde alınan bazı önlemler sonucunda hastalığın şiddeti biraz olsun azaltılabilir ve belirtiler hafifletilerek hastayı rahat ettirmek amaçlanır. Hepatit sonucu siroz hastalığına yakalananlarda ise İnterferon tedavisiyle virüslerin çoğalması ve yayılmasına engel olunur. Karaciğer sirozu’na yakalanan hasta yavaş yavaş ölüme yaklaşır ancak uygulanacak bazı yöntemler ağrılarını ve şiddetli belirtileri azaltmasına yardımcı olacaktır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralamak mümkün:
  • Alkol tüketimini tamamen ortadan kaldırmak
  • Vücuttaki eksikliklerin giderilmesi ve depolanması için vitamin alınması lazım
  • Sirozlu hastaların tansiyonu genel olarak yüksek olur ve buna bağlı olarak tansiyon ilaçları daima bulundurulmalı
  • Doktorun önerdiği ilaçların dışında başka ilaç kullanılmamalı, aşırı yağlı yemekler yenmemeli
Bunların yanı sıra organ nakli mümkündür ancak zahmetli ve uzun süreli bir işlemdir. Ayrıca nakledilen karaciğerin uyumu da çok önemlidir. Vücudun teklememesi için bu uyumun sağlanması şarttır.
Son Güncelleme : 06.12.2018 22:04:10